Profesjonalny zespół IT to gwarancja sprawnego działania systemów, braku długich i kosztownych przestojów, a także bezpieczeństwa danych w organizacji.
Aby zespół taki stworzyć, konieczne jest doprecyzowanie wymagań dotyczących danego projektu, a także ról jego członków. Jak dokładnie określić zadania poszczególnych informatyków, by uniknąć późniejszych rozczarowań? Czym grozić mogą ich niewystarczające kompetencje? Jak zminimalizować ryzyko w projekcie? O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie.
Profesjonalny zespół IT – zadania
Zespół IT powinien maksymalnie zadbać o to, by wszelkie dane przechowywane na firmowym sprzęcie, a w szczególności dane o najwyższym priorytecie, o których mowa w ustawie o RODO, były odpowiednio zabezpieczone. Szybkie reagowanie na pojawiające się problemy i natychmiastowe podejmowanie odpowiednich działań naprawczych to kolejne, bardzo istotne zadanie. Zespół taki powinien również umieć współpracować – zarówno w swoim obrębie, jak i w obrębie całej firmy (i poza nią, jeśli zachodzi taka potrzeba). By tak się stało, niezbędne będzie coś jeszcze: wiedza i odpowiednie podejście.
Zdarzenia negatywne i możliwe konsekwencje
W tym miejscu warto wspomnieć o tym, jakie konsekwencje może nieść za sobą niewystarczająca wiedza lub pomyłki popełnione przez osoby z działów IT. Oto dwa przykłady, które opisał na swoich stronach portal Niebezpiecznik.pl:
W czerwcu tego roku w Internecie pojawiła się oferta sprzedaży bazy 100 000 klientów jednego z banków, które wcześniej zostały (oczywiście w sposób nielegalny) pozyskane, co nigdy nie powinno było się zdarzyć.1
W sierpniu tego roku firma oferująca system wirtualnych biur, którego używają dostawcy takowych, posiadała lukę pozwalającą każdej zalogowanej osobie na przeglądanie korespondencji pozostałych osób i firm.2
Z przeprowadzonej przed kilkoma laty analizy Kroll Ontrack możemy dowiedzieć się też, jakie błędy popełniają najczęściej sami administratorzy IT. Znalazły się wśród nich: brak dokumentacji i wdrożenia odpowiednich procedur IT dotyczących tworzenia i przechowywania kopii bezpieczeństwa, nieaktualny system operacyjny bądź oprogramowanie antywirusowe, nieskuteczny backup, usunięcie danych, które nadal są w użyciu oraz brak wykonywania testów bezpieczeństwa.3
Konsekwencje zdarzeń negatywnych w działach IT, zwłaszcza gdy łączą się one z wypłynięciem na zewnątrz danych osobowych, mogą być bardzo poważne. Organizacja, której coś takiego się przydarzyło, traci wiarygodność zarówno w oczach swoich klientów, jak i kontrahentów co może skutkować nawet zerwaniem współpracy. Co więcej mogą pojawić się dotkliwe kary finansowe wynikające z RODO (więcej pisaliśmy o nich w tym artykule), lub też kary wynikające z wytoczonych organizacji procesów sądowych. Potrzebne są zatem odpowiednie działania prewencyjne.
Rozwiązania
Co zrobić, by zminimalizować ryzyko zaistnienia podobnych zaniedbań w swojej organizacji? Oczywiście – postawić na zatrudnienie profesjonalistów. Jak tego dokonać? Najprostszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług ESKOM.
Jako doświadczony partner technologiczny, oferujemy następujące rozwiązania:
- Prowadzenie projektów informatycznych przez najlepszych specjalistów – zarówno jeśli chodzi o usługi serwisowe, jak i o pracę z aplikacjami.
- Usługa kompleksowego outsourcingu informatycznego. Stawiamy przede wszystkim na efektywność i bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Posiadamy zasoby, sprzęt i przestrzeń, zatem projekty realizować możemy w siedzibie naszej firmy.
- Outsourcing personelu IT, czyli usługę, dzięki której do dedykowanego projektu wyznaczone zostaną odpowiednie osoby z ESKOM lub pozyskane z rynku.
- RPO (Recruitment Process Outsourcing), czyli wypożyczenie rekrutera. Osoby, która dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, a także doprecyzowaniu zakresu kompetencji i obowiązków przyszłych zatrudnionych z pracownikami organizacji, będzie w stanie pozyskać najlepszych do danego projektu kandydatów.
Doskonale znamy branżę IT – nie boimy się trudnych projektów, a także zapewniamy pomoc przy doborze rozwiązań. Potrafimy pomóc w sytuacjach kryzysowych oraz poprowadzić projekty lub utrzymanie wewnętrzne. Wskażemy także optymalne dla Twojej organizacji parametry jakościowe, dostępność asysty technicznej inżynierów IT, zasady dostępności systemów i sprzętu, a także czasy reakcji i usuwania ewentualnych błędów w sytuacji awarii.
Nie trać czasu i skontaktuj się z nami już dziś: magda.staniszewska@eskom.eu
1.https://niebezpiecznik.pl/post/dane-1000-klientow-mbanku-wisialy-na-pastebin-bank-powiadomil-klientow-i-obejmie-ich-dodatkowa-ochrona/
2.https://niebezpiecznik.pl/post/korespondencja-firm-korzystajacych-z-wirtualnych-biur-byla-narazona-na-ujawnienie/
3. https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/wydarzenia/jakie-bledy-administratorzy-it-popelniaja-najczesciej/fskkd8y