Outsourcing to popularna forma uzupełniania firmowych zasobów i kompetencji, która sprawdza się w niemal każdym obszarze: księgowości, logistyki, marketingu, obsłudze klienta. Szczególnie przydatna jest jednak w branży IT, w której pozyskanie wykwalifikowanych specjalistów jest szczególnie trudne, a zapewnienie koniecznej infrastruktury kosztowne i obarczone dużym ryzykiem.
Z pomocą przychodzą dwa rozwiązania: body leasing i outsourcing IT. Którą z tych usług powinieneś wybrać? Dowiedz się, jakie są najważniejsze różnice między tymi dwoma modelami i który z nich lepiej sprawdzi się w Twojej firmie.
Rynek IT w 2023 roku
Jak wygląda rynek IT w 2023 roku? Okazuje się, że mimo trwającej recesji w tej branży wciąż panuje rynek pracownika, a działy IT wciąż raczej walczą o uzupełnianie luk kadrowych niż myślą o rozbudowywaniu zespołu. Spójrzmy na kilka danych:
- Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego do podniesienia zatrudnienia na polskim rynku IT do średniego poziomu krajów Unii Europejskiej brakuje 147 tys. pracowników. Aż 42% tych stanowisk uważa się za trudne do obsadzenia.
- 64% ankietowanych firm zatrudniło mniej specjalistów IT niż planowało.
- 20% film musiała odmówić realizacji projektu ze względu na braki kadrowe.
- Luka kadrowa w branży IT wynosi co najmniej 25 tys. pracowników.
- Zgodnie z raportem Just Join IT 2022, liczba ofert pracy w sektorze IT wzrosła o 183% w porównaniu z rokiem 2021.
Powyższe dane oznaczają, że zatrudnienie specjalisty IT wciaż stanowi duże wyzwanie. Poszukiwanie pracowników w tej branży nie tylko jest kosztowne i czasochłonne, ale też obarczone dużym ryzykiem. Każda przedłużająca się rekrutacja to zwiększające się koszty bez gwarancji, że proces zakończy się sukcesem.
Ze względu na stały niedobór pracowników oczekiwania finansowe specjalistów IT stale rosną. Zgodnie z raportem Just Join IT 2022, podwyżki średniego wynagrodzenia w tej branży w 2022 roku wyniosły 15,9-28,3% w przypadku umowy o pracę oraz 16,5-25,1% w przypadku samozatrudnienia. Ponadto małym i średnim firmom, które nie oferują różnorodnej i dynamicznej ścieżki rozwoju ani szerokiego pakietu benefitów, jest też coraz trudniej przekonać kandydatów, by podjęli pracę właśnie u nich.
Na szczęście rynek usług IT dostosowuje się do tej sytuacji i oferuje rozwiązania, które pomagają firmom uzupełnić braki kadrowe w działach informatycznych. Tymi rozwiązaniami są body leasing i outsourcing IT. Sprawdźmy, czym się różnią, jakie są ich zalety oraz który model lepiej sprawdzi się w Twojej firmie.
Outsourcing IT vs body leasing
Jakie są różnice pomiędzy body leasingiem a outsourcingiem IT? Choć niektóre korzyści płynące z tych modeli są zbliżone, są to zupełnie inne usługi.
Body leasing
Body leasing to inaczej wynajem pracownika lub całego zespołu (team leasing) od zewnętrznego partnera do konkretnego projektu. Wynajęty specjalista, choć pracuje w siedzibie firmy klienta tak jak zwykły pracownik, jest zatrudniony przez zewnętrznego partnera.
Zalety body leasingu:
- Jako klient nie musisz organizować rekrutacji – całym procesem zajmuje się dostawca usługi.
- Nie ponosisz też kosztów zatrudnienia pracownika, jego zwolnień chorobiowych, urlopów, szkoleń ani onboardingu.
- Współpracę z wynajętym specjalistą rozliczasz w modelu “fixed price” lub za przepracowane godziny, co daje znaczną elastyczność.
- Wynajęty pracownik dostarcza do Twojego zespołu specjalistyczną wiedzą, co zapewnia transfer nowych kompetencji do Twojej organizacji.
- Nowy pracownik ma świeże spojrzenie na Twoje procesy i może zaproponować innowacyjne rozwiązania.
Kiedy wybrać body leasing?
Body leasing jako elastyczne rozwiązanie świetnie sprawdzi się, kiedy:
- potrzebujesz zatrudnić pracownika jedynie tymczasowo;
- realizujesz projekt o podwyższonym ryzyku, np. potrzebujesz zatrudnić specjalistę do niszowej technologii;
- potrzebujesz włączać do projektu kolejnych specjalistów na różnych etapach
- masz już zespół IT, ale potrzebujesz go uzupełnić specjalistami z wybranego obszaru;
- zależy Ci na zachowaniu kontroli nad projektem;
- masz jasno sprecyzowany profil kandydata (inaczej koszty mogą wzrosnąć ze względu na nieudane lub przedłużające się rekrutacje).
Outsourcing IT
Outsourcing IT polega oddelegowaniu obszaru IT lub jego wybranego procesu w całości do zewnętrznego, wyspecjalizowanego partnera. To on odpowiada wówczas zarówno za prace operacyjne, takie jak zatrudnianie ewentualnie potrzebnych specjalistów czy dostarczenie technologii, jak i zarządzanie całym projektem, dbanie o bezpieczeństwo, usprawnienia i aktualizacje.
Zalety outsourcingu IT:
- Korzystając z tej usługi, eliminujesz koszty zatrudnienia pracowników etatowych, ich rekrutacji, onboardingu i szkoleń;
- Nie ponosisz też inwestycji związanych z zakupem sprzętu, oprogramowania czy zapewnienia większej przestrzeni biurowej dla dodatkowych członków zespołu;
- Otrzymujesz gwarancję SLA i kompleksowe wsparcie ze strony jego zespołu specjalistów, co jest znacznie bezpieczniejsze niż współpraca z osobą prywatną;
- Uwalniasz się od ryzyka związanego z nieprawidłowym wykonaniem usługi – przejmuje je i odpowiada za nie wykwalifikowany partner;
- Choć opłata za usługę może wydawać się wysoka, w długim okresie jej całkowity koszt będzie znacznie niższy niż w przypadku budowania zespołu samodzielnie, bez gwarancji powodzenia;
- Otrzymasz usługę wysoce zindywidualizowaną, opartą na nowoczesnych i bezpiecznych rozwiązaniach bez konieczności zajmowania się nieustannie aktualizacją oprogramowania, serwisowaniem sprzętu i rekrutowaniem.
Kiedy wybrać outsourcing IT?
Outsourcing IT sprawdzi się, kiedy:
- Twoja obecna infrastruktura i kadra nie są w stanie zapewnić wysokiej jakości procesów – zamiast kompletować sprzęt i zespół od zera, lepiej powierzyć proces wykwalifikowanemu partnerowi;
- nie masz czasu i zasobów, by zarządzać projektem;
- masz ograniczoną przestrzeń biurową i przeszkadza Ci to w zatrudnieniu dodatkowych osób;
- zależy Ci nie na tymczasowym wsparciu konkretnego projektu, ale na stworzeniu długoterminowej strategii zarządzania IT w Twojej firmie i na nieustannej optymalizacji technologicznej i kosztowej.
W modelu outsourcingu, jaki oferujemy w ESKOM, przejmujemy odpowiedzialność za cały obszar IT w Twojej firmie lub jego wybrane procesy, w zależności od Twoich potrzeb. Nie tylko zapewniamy wykwalifikowaną i kompletną kadrę, ale też opracowujemy strategię zarządzania Twoim obszarem IT. Zajmujemy się na bieżąco m.in. administracją sprzętu i oprogramowania, wprowadzaniem usprawnień, poprawą bezpieczeństwa, uzupełnianiem zasobów softwarowych Twojej firmy i innymi aspektami, które zapewniają jej poprawne i nieprzerwane działanie.
Co wybrać – outsourcing IT czy body leasing?
To, którą usługę powinieneś wybrać dla swojej firmy czy projektu, zależy od kilku czynników i zasobów, jakimi dysponujesz. Przed podjęciem decyzji powinieneś przeprowadzić wnikliwą analizę:
- pracowników – ich liczebności, kompetencji oraz stabilności zatrudnienia;
- infrastruktury i sprzętu;
- technologii;
- specyfiki branży i projektu.
Oba modele, choć różne, pomogą Ci ograniczyć ryzyko oraz podnieść jakość Twoich działań w obszarze IT. Są też dobrym rozwiązaniem w sytuacjach kryzysowych, gdy liczy się szybka reakcja i umiejętne zarządzanie.
Jeśli wciąż nie jesteś pewny, na które rozwiązanie powinieneś się zdecydować, skontaktuj się z nami. W ESKOM pomożemy Ci w przeanalizowaniu Twoich potrzeb i podjęciu właściwej decyzji. Jako doświadczony dostawca możemy też od razu przejąć obsługę Twojego projektu IT w wybranym przez Ciebie modelu.