Pandemia koronawirusa na zawsze zmieniła sposób funkcjonowania przedsiębiorstw. Wielu z nich mimo trudności udało się przetrwać pandemiczny kryzys. Wymagało to jednak od nich wykazania się dużymi zdolnościami adaptacyjnymi oraz nierzadko przyspieszenia transformacji cyfrowej.
Sprawdźmy, z jakimi wyzwaniami mierzył się sektor małych i średnich przedsiębiorstw, jakie są jego potrzeby w kontekście dalszego rozwoju technologicznego i jakie korzyści może im przynieść outsourcing IT.
Małe i średnie przedsiębiorstwa w 2021 – statystyki
Na początek spójrzmy na wyniki raportu PARP przekrojowo oceniający stan polskich przedsiębiorstw. Wynika z niego, że:
- Liczba przedsiębiorstw w Polsce stale rośnie – w 2019 r. przekroczyła 2,2 mln.
- Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią zdecydowaną większość przedsiębiorstw w Polsce – aż 99,8%. Najliczniejszą grupą są mikroprzedsiębiorstwa (97,0%).
- Najliczniejsze grupy wśród MSP (małych i średnich przedsiębiorstw) stanowią firmy z sektora usług (52,5%), handlu (22,4%), budownictwa (14.9%) i przemysłu (10,1%).
- Większość, bo aż 87,0% MSP to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.
- W latach 2008-2020 liczba nowych przedsiębiorstw, z wyjątkiem lat 2009 i 2011, była wyższa niż zlikwidowanych. Co ciekawe, taka tendencja utrzymała się także w roku pandemicznym. Pierwszy rok działalności przeżywa średnio 69,3% firm.
- Sektor przedsiębiorstw wytwarza 72,7% wartości PKB, w tym małe i średnie przedsiębiorstwa wytwarzają 49,1%. Największy udział w tworzeniu PKB mają mikroprzedsiębiorstwa (29,0%).
IT w małych i średnich firmach
Pandemia skutecznie pokazała, że aby przetrwać, firmy muszą wykazać się znaczną elastycznością i zdolnością adaptacyjną. Oczywiście, ogromny udział w ich przemianie odegrały nowoczesne technologie, które umożliwiły przedsiębiorstwom dotarcie do klientów dzięki uruchomieniu kanałów online i rozwojowi e-commerce.
Zmiany nastąpiły na tyle szybko, że już w 2020 r. handel online stanowił 14% sprzedaży detalicznej. Szacuje się, że w 2026 roku wartość brutto rynku e-commerce w Polsce sięgnie 162 mld zł, co wskazuje na średnioroczny wzrost o 12%.
Sprawdźmy więc, jak konkretnie wyglądały te zmiany w sektorze MSP według raportu PARP:
- W 2020 r. 78,3% firm wyposażyło swoich pracowników w urządzenia mobilne umożliwiające dostęp do Internetu. W małych przedsiębiorstwach było to 75,7%, a w średnich 88,2%.
- W 2020 r. w Polsce 25,2% firm zatrudniało specjalistów IT. Wśród średnich firm było to 45,5%, a wśród małych – 19,1%.
- W 2020 r. 24,4% przedsiębiorstw korzystało z płatnej chmury obliczeniowej (+6,9 p.p w stosunku do roku poprzedniego). Choć w większości zdecydowały się na to duże firmy, wdrożyła je również część średnich (37,7%; +9,8 p.p.) i małych (20,6%; +6,5 p.p.).
- Wśród najczęściej kupowanych usług dostępnych w chmurze znalazły się usługi związane z pocztą elektroniczną (18,3% przedsiębiorstw), oprogramowaniem biurowym (15,7%) i przechowywaniem danych (12,9%).
- W 2020 r. 7,1% przedsiębiorstw wykorzystywało roboty (przemysłowe i usługowe), w tym 12% firm średnich oraz 5,2% małych.
- W 2019 roku 8,5% firm w Polsce prowadziło analizy big data, w tym 12,8% firm średnich i 6,9% firm małych.
Outsourcing IT dla MSP – zalety
Czy biorąc pod uwagę powyższe dane, warto stosować outsourcing IT w małych i średnich firmach? Choć mogłoby się wydawać, że sektor MSP nie ma dużych potrzeb w tym zakresie, odpowiedź brzmi: TAK. Dlaczego?
Outsourcing usług IT w małych i średnich przedsiębiorstwach niesie szereg zalet:
- Stabilizacja
Dzięki outsourcingowi IT firmy zyskują ciągłość zarządzania infrastrukturą bez konieczności ciągłego rekrutowania specjalistów IT, naprawiania awarii i kosztownego uzupełniania sprzętu. - Szybki rozwój
Możliwość oddelegowania zadań operacyjnych i skupienia się wyłącznie na głównych aspektach działalności pozwala MSP szybciej zdobywać kompetencje w kluczowych obszarach i poprawić jakość usług świadczonych dla klientów. - Dostęp do wiedzy
Utrzymanie coraz szybciej rozwijającej się infrastruktury i zapewnienie jej stabilności i bezpieczeństwa wymaga wieloletniej i przekrojowej edukacji w dziedzinie IT. Partner outsourcingowy zapewnia natomiast niezbędną wiedzę bez konieczności rekrutowania kadry i inwestowania w jej szkolenie. - Oszczędności
Rekrutacja, edukacja, budowanie zespołu oraz utrzymania pracownika to duże wydatki, których dzięki outsourcingowi można uniknąć przy jednoczesnym usprawnieniu zarządzania infrastrukturą IT.
Outsourcing IT w MSP a cyberbezpieczeństwo
Kolejną i kluczową korzyścią wynikającą z outsourcingu IT jest zapewnienie firmie bezpieczeństwa sieci i infrastruktury. Postępująca digitalizacja przyniosła szereg nowych możliwości, ale spowodowała również wzrost zagrożeń. Zgodnie z raportem Outsourcing ataki cyberprzestępców każdej minuty przysparzają światu straty rzędu 11,4 mln dolarów. Czy małe i średnie firmy mogą się zabezpieczyć przed cyberatakami?
Przedsiębiorstwa mogą wykorzystać szereg środków, które pomogą im uchronić się przed atakami hakerskimi. Niestety, wymagają one często dostępu do specjalistycznej wiedzy i szeregu technologii, którymi małe i średnie firmy zazwyczaj nie dysponują. Choć w 2020 r. odsetek przedsiębiorstw stosujących środki bezpieczeństwa IT wyniósł 95,2, zdecydowana większość z nich to duże przedsiębiorstwa. Mniejsze firmy natomiast wciąż nie stosują zabezpieczeń lub stosują je w stopniu niewystarczającym. Przykładowo, w 2020 r. audyty bezpieczeństwa przeprowadziło 28,4% firm, z czego tylko 23,7% firm małych.
Tutaj również z pomocą przychodzi outsourcing, który zapewnia specjalistyczne wsparcie związane z zapewnieniem cyberbezpieczeństwa. Ten aspekt jest jednym z najważniejszych powodów, dla których małe i średnie firmy decydują się na współpracę z partnerem technologicznym. Cyberbezpieczeństwo to wysoce specjalistyczna dziedzina, a stawki zajmującymi się nią ekspertów są najwyższe w całej branży IT. Nie każda firma, zwłaszcza mała lub średnia, może sobie na to pozwolić.
Tymczasem outsourcing IT sprawia, że o kwestie cyberbezpieczeństwa dba doświadczony partner, który m.in.:
- dostarcza narzędzia i wysoko wykwalifikowaną kadrę
- formułuje strategię i procedury bezpieczeństwa
- zapewnia szkolenia i dba o uzupełnianie kompetencji zespołu
- monitoruje na bieżąco stan infrastruktury i wdraża wymagane zabezpieczenia.
Dzięki tak kompleksowemu wsparciu możliwe jest skuteczne zapobieganie atakom bez konieczności inwestowania w zaawansowane technologie i zatrudniania specjalistów. Natomiast zminimalizowanie ryzyka wystąpienia ataków hakerskich może przynieść firmie oszczędności liczone w tysiącach złotych.
Outsourcing IT – jak znaleźć partnera?
Jak w takim razie znaleźć właściwego partnera technologicznego dla sektora MSP? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników:
- Kadrę. Firmy realizujące różnorodne projekty mają bogatsze doświadczenie. W związku z tych ich specjaliści na ogół są lepiej przygotowani do zarządzania kryzysami i prowadzenia bardziej wymagających projektów.
- Technologie. Warto nawiązać współpracę z partnerem, który korzysta ze sprawdzonych, cenionych na rynku i bezpiecznych technologii pochodzących od liderów rynku.
- Rotację. Stabilność zespołu, który będzie dla Ciebie pracował, jest szczególnie istotna. Warto więc poszukać partnera, który ma niską rotację kadry. Przykładowo, w ESKOM nasi pracownicy pracują przy projektach dla klientów z różnych branż i różnej wielkości, dzięki czemu mogą się rozwijać niemal bez ograniczeń i mają motywację do zostania w zespole.
Jeśli właśnie poszukujesz partnera, który mógłby wesprzeć Cię w zarządzaniu IT i zapewnieniu bezpieczeństwa, dobrze trafiłeś. Jako wieloletni partner dostawców najwyższej klasy technologii, takich jak IBM czy HPE, zapewnimy Ci kompleksowe wsparcie dostosowane do Twoich potrzeb i możliwości budżetowych. Skontaktuj się z nami już dzisiaj i sprawdź, jak duże oszczędności możemy przynieść Twojej firmie.