Według najnowszych danych GUS z prywatnej chmury obliczeniowej korzysta w Polsce 11,5% przedsiębiorstw – oznacza to wzrost o 1,5 pkt. proc. w stosunku do roku 20171. Badanie Global Outsourcing Survey 2018, przeprowadzone przez Deloitte wykazało, że dla 64% respondentów prywatna chmura obliczeniowa to przede wszystkim katalizator zmian i unowocześnienie środowiska IT. 56% z nich wskazało na zwiększenie produktywności, zaś 35% na zmniejszenie kosztów2. Wyjaśniamy, dlaczego prywatna chmura obliczeniowa to nowoczesne i oszczędne rozwiązanie, nad którym z pewnością warto się zastanowić.
Chmura obliczeniowa – czym jest?
Chmura obliczeniowa (ang. cloud computing) to model przetwarzania danych, który oparty jest na użytkowaniu usług dostarczonych przez usługodawcę. Usługi te to przede wszystkim oprogramowanie i infrastruktura. Dzięki takiemu rozwiązaniu do korzystania z zasobów nie jest konieczny ani zakup licencji, ani instalowanie i administracja oprogramowaniem, nie ma też konieczności kupowania sprzętu – np. serwerów.
Chmura publiczna jest chmurą zewnętrzną, w której dostawca usługi tworzy zasoby (aplikacje i ich przechowywanie) i dostępna jest ona dla odbiorców zewnętrznych przez Internet. Z kolei chmura prywatna to chmura wewnętrzna, oparta o własną strukturę informatyczną, która dostarcza usługi jedynie dla określonej liczby użytkowników.
Chmura może być dodatkowo współdzielona lub zarządzana. W przypadku chmury współdzielonej (Community cloud) infrastruktura wspiera kilka organizacji i jest dzielona między nimi. Chmura zarządzana to chmura, z której infrastruktury korzysta jedna tylko organizacja.
Prywatna chmura obliczeniowa – możliwości
Bezpieczeństwo danych powinno być priorytetem każdej organizacji. Prywatny system chmurowy takie bezpieczeństwo zapewnia. Co więcej, oferuje możliwość przywracania danych, którą to czynność wykonać można z dowolnego miejsca.
Mobilność to kolejna zaleta cloud computing – pracownik organizacji może korzystać z zasobów chmury z każdego urządzenia z dostępem do Internetu. Nie jest przy tym istotna wydajność takiego urządzenia, jako że operacje wykonywane są właśnie w chmurze..
Ciągłe rozbudowywanie działu IT to przeszłość. Prywatna chmura obliczeniowa sprawia, że inwestowanie w infrastrukturę nie jest już konieczne. Oznacza to nie tylko oszczędność kosztów, ale i spokój ducha, bo to dostawca usług chmurowych bierze na siebie odpowiedzialność za prawidłowe działanie systemu.
Na oszczędności ze stosowania prywatnej chmury obliczeniowej wpływa również skalowalność. Ponieważ przydzielanie zasobów ma charakter dynamiczny, użytkownik płaci jedynie za ich moc wykorzystaną.
Kolejną niewątpliwą zaletą systemu chmurowego jest łatwe zarządzanie. Poza wspomnianą już dostępnością z każdego miejsca, mamy tu również do czynienia z maksymalnie prostym w obsłudze oprogramowaniem.
Pisząc o chmurze obliczeniowej, należy jednak wspomnieć o zaletach rozwiązania hybrydowego. Chmura hybrydowa łączy w sobie wszystkie zalety, jakie wynikają z połączenia chmury prywatnej, publicznej, współdzielonej i zarządzanej. Mamy tu do czynienia ze znacznie lepszym wykorzystaniem zasobów (dowolne skalowanie), a także z obniżeniem kosztów, wynikających zarówno ze współdzielenia, jak i z faktu, że płacimy jedynie za wykorzystane zasoby. W przypadku hybrydy część serwerów organizacji może znajdować się w jej siedzibie, a same usługi dostarczane są przez usługodawcę. Łatwiejsze staje się również przenoszenie obciążenia między chmurami publicznymi i prywatnymi, w zależności od aktualnych potrzeb organizacji.
Rozwiązania chmurowe od ESKOM
Firma ESKOM oferuje zarówno usługę chmury prywatnej, jak i chmury hybrydowej, w dwóch zintegrowanych ze sobą ośrodkach danych. Zapewnia to możliwość pełnego wykorzystania ich siły i szybkości dostępności danych, jak również umożliwia ich płynny transfer.
ESKOM posiada całą ofertę usług opartych na prywatnej chmurze obliczeniowej, które zapewniają bezpieczeństwo danych. Rozwiązania te wiążą się z wykorzystywaniem najnowszych technologii, dostarczanych przez partnerów ESKOM, m.in. HPE czy Red Hat. Skorzystaj z profesjonalnej obsługi ESKOM w zakresie niezawodnej technologii prywatnej chmury obliczeniowej: