IBM Power – premiera procesora nowej generacji to ważny punkt w historii samej technologii jak i firmy. Projektowany przez blisko pięć lat układ to pierwszy dostępny komercyjnie procesor IBM wykonany w technologii 7 nm. Zapewnia on nawet 3-krotny wzrost wydajności i efektywności energetycznej w porównaniu do poprzedniej generacji, a do tego wyższy poziom bezpieczeństwa i skalowalność. Dzisiaj na rynek trafiają pierwsze systemy z tymi procesorami.
Procesor IBM POWER10 został zaprojektowany z myślą o zaspokojeniu specyficznych wymagań, jakie stawiają współczesne hybrydowe środowiska cloud a także sprostaniu wyzwaniom w zakresie sztucznej inteligencji i bezpieczeństwa. Litografia 7nm to oczywiście nie jedyna nowość oferowana przez POWER10 (dla porównania: IBM POWER9 był produkowany w technologii 14 nm). Zastosowano w nim setki przełomowych, opatentowanych przez IBM rozwiązań. Pośród najważniejszych z nich mamy wsparcie dla klastrów pamięci o pojemności wielu petabajtów. Ich tworzenie jest możliwe dzięki technologii o nazwie Memory Inception, która zapewnia większą pojemność i dodatkowe korzyści ekonomiczne w przypadku uruchamiania w chmurze obciążeń wymagających dużej ilości pamięci, takich jak oprogramowanie SAP czy SAS Institute czy duże modele sztucznej inteligencji (AI). Technologia Memory Inception pozwala na tworzenie pul pamięci w opartych na nowych procesorach systemach. Aplikacje uruchamiane na jednym z nich mają dostęp do całej puli, na którą składa się pamięć wszystkich systemów klastra.
Przy tym wnioskowanie w wytrenowanych modelach AI odbywa się nawet 20 krotnie szybciej (per socket, w porównaniu do procesora POWER9) dla obliczeń FP32, BFloat16 i INT8 – to z kolei dzięki zmianom w architekturze rdzenia procesora, w którym zintegrowano akcelerator Matrix Math. Ma to ułatwić m.in. wykorzystanie w większym zakresie sztucznej inteligencję w aplikacjach biznesowych i w konsekwencji dostarczać szybciej, większej ilości wartościowych informacji, które pozwolą podejmować lepsze decyzje.
Bezpieczeństwo ma znaczenie
Istotnym obszarem w procesie rozwoju nowych procesorów POWER było bezpieczeństwo. Inżynierowie IBM wyposażyli „dziesiątkę” w liczne wspomagane sprzętowo funkcje, takie jak np. transparentne szyfrowanie pamięci, które znacznie ułatwia zapewnienie kompleksowego bezpieczeństwa. Oczywiście osiągnięto to bez kompromisów w zakresie wydajności. Za szyfrowanie odpowiadają bowiem wbudowane motory szyfrujące AES, których jest czterokrotnie więcej w przeliczeniu na jeden rdzeń w porównaniu do IBM POWER9. Ma to niebagatelne znaczenie w kontekście coraz bardziej wymagających standardów kryptograficznych, a także przyszłościowych technologii takich jak kryptografia kwantowa czy szyfrowanie w pełni homomorficzne.
Dodano także funkcje pozwalające podnieść bezpieczeństwo środowisk kontenerowych. IBM POWER10 oraz jego firmware zostały zaprojektowane w taki sposób, żeby wymuszały sprzętowo ochronę i izolację kontenerów. Dzięki temu w sytuacji, w której nastąpi skuteczny cyberatak na jeden kontener, procesor będzie w stanie zagwarantować, że włamanie nie będzie stanowiło ryzyka dla innych kontenerów na tej samej maszynie wirtualnej. Jednocześnie POWER10 oferuje dynamiczną kontrolę wykonania rejestru, co oznacza, że można projektować aplikacje, które są w większym stopniu odporne na ataki przy minimalnym spadku wydajności.
IBM Power – Długa historia przyspieszania biznesu
Architektura IBM Power to ponad trzy dekady bogatej historii. Przez lata dostarczała dużym i średnim organizacjom na całym świecie wysoką wydajność i elastyczność. Co ciekawe, POWER to skrótowiec od Performance Optimization With Enhanced RISC. Swój początek miała jako projekt badawczy uruchomiony w latach 70-tych ubiegłego wieku. Stosunkowo szybko trafiła jednak do systemów biznesowych umożliwiając firmom – nie tylko największym, ale także mniejszym i średnim – efektywne wprowadzanie innowacji.
Źródło: IBM News
Pierwsze układy POWER zostały wyprodukowane pod koniec lat 80-tych. Trafiły one do słynnych maszyn RS6000 i AS400. Najnowsze generacja nadal pozwalają skutecznie przyspieszać cyfrową transformację a IBM POWER10 odpowiada na najbardziej aktualne wyzwania technologiczne digitalizacji. O jakim skoku wydajności mówimy na przestrzeni zaledwie kilkunastu lat? W porównaniu do układów generacji piątej, która miały swoja premierę w 2004 r., najnowsze układy zapewniają 6,9-krotny wzrost wydajności.
Właśnie dlatego kolejne generacje procesorów IBM Power znajdowały i znajdują zastosowanie w najbardziej zaawansowanych, inteligentnych superkomputerach na świecie, ale także w konsolach do gier a nawet w satelitach czy łazikach, które wysyłane są na Marsa. Mimo to naturalnym środowiskiem dla procesora POWER pozostaje biznes. Z danych przedstawianych przez IBM wynika, że 80% amerykańskich firm o najwyższych przychodach wykorzystuje te układy do napędzania swoich krytycznych aplikacji. To największe na świecie banki i sieci handlowe, ale także firmy z branży ochrony zdrowia, które wymagają najwyższego poziomu bezpieczeństwa, niezawodności i wydajności.
Sam procesor to nie wszystko
Pierwszy system wykorzystujący IBM POWER10 jest już dostępny. To high-endowy E1080, w którym można umieścić łącznie nawet 240 rdzeni oraz 64TB pamięci RAM. Kolejne serwery – klasy midrange oraz scale out – mają być dostępne na początku przyszłego roku.
Na marginesie można dodać, że wraz z nowymi serwerami IBM wprowadza na rynek nowe usługi opieki technicznej Power Expert Care. To przede wszystkim elastyczne, wielopoziomowe podejście do usług wsparcia. Podstawowa oferta obejmująca podstawowe opcje została bardzo atrakcyjnie wyceniona. Natomiast dodatkowe opcje klienci dobierają zgodnie ze swoimi potrzebami. Obejmują one np. sprawdzanie stanu systemu – zarówno sprzętu jak i oprogramowania a także regularne aktualizacje zabezpieczeń, co ma na celu zapewnienie maksymalnej ochrony systemów przed najnowszymi zagrożeniami cybernetycznymi, przy jednoczesnym zapewnieniu spójności oprogramowania i sprzętu oraz wyższej dostępności systemów.