Banki i instytucje finansowe nieustannie modernizują swoją infrastrukturę IT. Zachodzące na rynku zmiany, nowe regulacje, zaostrzająca się konkurencja ze strony finansowych startupów technologicznych oraz wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem stawiają coraz większe wymagania względem wykorzystywanej infrastruktury IT. Kluczem do sukcesu jest dzisiaj efektywne wykorzystywanie możliwości chmury i sztucznej inteligencji oraz ochrona danych. I właśnie dlatego branża finansowa stawia na serwery IBM Power.
Branża finansowa znajduje się pod ciągłą, narastającą z roku na rok presją. Z jednej strony wyraźnie zmieniają się przyzwyczajenia, zwyczaje i oczekiwania klientów. Młode pokolenia dorastające ze smartfonami w ręku nie chce korzystać z bankowości w tradycyjny sposób. Z drugiej strony ciągle pojawiają się nowe regulacje, a krajobraz cyberzagrożeń jest coraz bardziej ponury. Pandemia Covid-19 wymusiła dodatkowe przyspieszenie digitalizacji całego sektora, który i tak był stosunkowo zaawansowany w porównaniu do wielu innych. Postęp cyfrowej transformacji to z pewnością pozytywny aspekt, ale jednocześnie katalizator nowych ryzyk. Dodatkowo przyspieszona digitalizacja może nie wystarczyć. Stale rośnie bowiem konkurencja ze strony dynamicznych FinTechów, czyli startupów budujących innowacyjne modele i rozwiązania finansowe w oparciu o nowe technologie cyfrowe. Tradycyjnym instytucje wyraźnie trudno dotrzymywać im tempa.
Banki potrzebują dziś rozwiązań IT, które mają charakterystyczne cechy tradycyjnego IT dla sektora bankowego, oferują wysoką wydajność, skalowalność, niezawodność i bezpieczeństwo, ale jednocześnie współpracują z nowymi technologiami i ułatwiają odpowiadanie na najbardziej aktualne wyzwania. Jednym z kluczowych czynników sukcesu jest dzisiaj wykorzystanie w maksymalnym wymiarze chmury publicznej oraz sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, a także zapewnienie ochrony przed nowymi cyberzagrożeniami, takimi jak chociażby ransomware. Jednymi z najważniejszych wyzwań jest modernizacja starszych aplikacji i zapewnienie zgodności z regulacjami.
Platforma IBM Power jest znana ze swojej skalowalności i wydajności nawet w przypadku najbardziej wymagających obciążeń. Od wielu lat oferuje doskonałe funkcje wirtualizacji i zarządzania zapewniające wysoką elastyczność, a także bezpieczeństwo – to dzięki lepszej izolacji i wysokiemu poziomy integracji wszystkich elementów. IBM Power może także pochwalić się wyjątkową w skali całego rynku dostępnością. Teraz jednak, wraz z premierą nowej generacji procesorów i serwerów Power 10, może także zaoferować sektorowi finansowemu dostęp i możliwość wykorzystania najnowszych technologii. Wszystko to przy zapewnieniu niezwykle atrakcyjnego całkowitego kosztu posiadania.
Atrakcyjny fundament modernizacji – IBM Power E1080
Pierwszym przedstawicielem nowej rodziny serwerów opartych na nowym procesorze IBM Power nowej generacji jest IBM Power E1080. Maszyna klasy enterprise była projektowana – jak przyznawali jej twórcy – z uwzględnieniem zmian, jakie wprowadziła pandemia do biznesowego IT. Ma ona zapewnić bezpieczne i efektywne skalowanie podstawowych obciążeń operacyjnych a także łatwe zastosowanie sztucznej inteligencji w środowiskach chmury hybrydowej.
Właśnie chmura hybrydowa była jednym z priorytetów inżynierów rozwijających nową platformę. Wiele organizacji finansowych modernizuje procesy biznesowe. Chcą zwiększyć elastyczność migrując do chmury publicznej. Jednak nie chcą lub nie mogą przenosić wszystkiego. Część obciążeń na długo pozostanie w firmowym centrum danych. Niemniej oczekują, że będą posiadać jedno, spójne, hybrydowe środowisko.
I IBM Power E1080 im to może ułatwić. Jest nawet 50% szybszy i zużywa 33% mniej energii w porównaniu do swojego poprzednika – IBM Power E980. W aplikacjach sztucznej inteligencji skok jest jeszcze większy: cztery akceleratory Matrix Math w każdym rdzeniu procesora umożliwiają 5x szybsze wnioskowanie. Zapewnia elastyczność, spójność a przy tym oferuje wyjątkowo skoncentrowaną wydajność. Dzięki temu idealnie sprawdza się jako platforma do konsolidacji obciążeń z niskim TCO.
Nowy serwer pozwala jednocześnie na osiągnięcie – w porównaniu do serwerów X86 – czterokrotnie większej przepustowości w kontenerowych środowiskach OpenShift. Dzięki temu systemy oparte na Power 10 stanowią doskonały fundament do modernizacji aplikacji. Możliwości konsolidacji i dynamicznego skalowania oznaczają ostatecznie bardzo sprawne i elastyczne środowisko.
Power10 został zaprojektowany, aby umożliwić klientom stopniową modernizację poprzez zwiększanie wartości istniejących aplikacji w systemach AIX, IBM i oraz Linux, a jednocześnie otaczanie ich nowymi aplikacjami natywnymi dla chmury. W ten sposób można wykorzystać wcześniej dokonane inwestycje, a jednocześnie czerpać korzyści z innowacji w odpowiednim tempie.
Rewolucyjny układ IBM Power 10
Korzyści oferowane przez E1080 to po części efekt wykorzystania procesorów nowej generacji. Układy IBM Power 10 zostały zaprojektowane przez IBM i wyprodukowane przez Samsunga. To pierwsze komercyjnie dostępne procesory IBM w litografii 7nm. Na płytce wielkości pocztowego znaczka zostało umieszczonych 18 mld. tranzystorów.
Zastosowano w nim wiele zupełnie nowych, opatentowanych przez IBM rozwiązań m.in. technologię Memory Inception, która zapewnia wsparcie dla klastrów pamięci o pojemności wielu petabajtów. Zapewnia ona wyjątkową efektywność ekonomiczną w scenariuszu, który obejmuje uruchamianie wymagających dużej ilości pamięci obciążeń w chmurze. Dobrym przykładem mogą być aplikacje SAP albo duże modele sztucznej inteligencji.
Z kolei dzięki zmianom w architekturze rdzenia procesora, w którym zintegrowano akcelerator Matrix Math, możliwe było osiągnięcie wspomnianego już 20 krotnego przyspieszenia wnioskowania w wytrenowanych modelach sztucznej inteligencji. Praktycznym efektem będzie z pewnością szybsze analizowanie danych, prezentowanie płynących z tych analiz wniosków i lepsze decyzje biznesowe.
Ostatecznie o to wszystko przecież chodzi w branży finansowej – szybsze podejmowanie lepszych decyzji przy niższych kosztach całkowitych.