Jeszcze nie tak dawno wydawało się, że taśma magnetyczna jako medium przechowywania danych powoli odejdzie do lamusa. W końcu to technologia, której korzenie sięgają pierwszej ubiegłego wieku. Dzisiaj jednak, na skutek rozwoju samej technologii jak i nasilenia ataków ransomware, przeżywa ona swój renesans. Jak wynika z danych raportowanych przez największych graczy na rynku technologii taśmowej w 2021 r. sprzedaż taśm wzrosła o 40% w porównaniu do roku poprzedniego. Bezpieczeństwo to jednak nie jedyna zaleta, jaką może zaoferować nowoczesnej organizacji taśma. Sprawdźmy co można zyskać dzięki zastosowaniu rozwiązań IBM LTO 9 dla chmury hybrydowej.
Jedną z najważniejszych przyczyn, która sprawia, że technologia taśmowa przeżywa swój renesans jest air gap, czyli fizyczna luka między firmową siecią a znajdującymi się na taśmie danymi. Dzięki temu nie ma do niej dostępu złośliwe oprogramowanie takie jak ransomware, które stało się prawdziwą zmorą firm na całym świecie. Straty powstające w wyniku takich ataków liczone są w milionach dolarów. Tymczasem, kiedy zapiszemy kopię danych na taśmie i przechowujemy je poza siedzibą organizacji lub na miejscu, w zautomatyzowanej bibliotece, cyberprzestępcy nie mają do nich dostępu. Nie mogą zatem ich zaszyfrować i zażądać okupu.
To niewątpliwie ogromna zaleta technologii taśmowej. Bardzo ważna, ale z całą pewnością nie jedyna. Taśma jako medium do długookresowego przechowywania danych jest jednocześnie niezwykle efektywna ekonomicznie. Jest o wiele tańsza, zajmuje mniej miejsca a przy tym o wiele dłużej może być wykorzystywana bez pogorszenia działania w porównaniu do dysków. Co ważne, w dzisiejszych czasach technologia taśmowa jest również „bardziej zielona”. Macierze dyskowe, ze swoimi wymaganiami względem zasilania i chłodzenia to prawdziwe wampiry energetyczne a zarazem generatory emisji CO2. Pod tym względem taśmy mają o wiele skromniejsze wymagania.
Zarazem najnowsze kasety z taśmami LTO (Linear Tape Open) Ultirum 9. generacji mogą pomieścić 18 TB danych (45TB po kompresji) a szybkość transferowania z nich danych sięga 400MB/s. I nie jest to ostatnie słowo technologii taśmowej. Opracowywana obecnie 10. generacja LTO zaoferuje dwukrotnie większą pojemność i zapewne kolejny skok szybkości transferu danych.
Jak widać technologia taśmowa ma wiele zalet. Zapewnia stosunkowo niski koszt przechowywania danych i stosunkowo wysoki poziom ich ochrony. Najwięksi dostawcy chmury, którzy z niej korzystają na masową skalę do długookresowego przechowywania danych, nie mogą się przecież mylić.
Doskonała dziewiątka
Nowe napędy IBM LTO 9 i inne systemy z oferty technologii taśmowych IBM mają pomóc w zwiększeniu zdolności taśm do zapewnienia opłacalnych, bezpiecznych rozwiązań pamięci masowej, które spełniają wszystkie, szybko zmieniające się wymagania w zakresie przechowywania mniej aktywnych danych.
Produkty najnowszej generacji LTO Ultrium 9 (zgodne ze specyfikacją LTO Consortium Generation 9) oferuje od drugiej połowy ubiegłego roku. Były one projektowane z myślą o najwyższych wymaganiach stawianych przez współczesny biznes. Doskonale sprawdzają w takich scenariuszach jak Internet rzeczy, analityka Big data, aplikacje napędzane sztuczną inteligencją (AI), media i rozrywka, genomika, strumieniowe przesyłanie wideo czy archiwizacja cyfrowa.
Kasety IBM LTO Ultrium 9 – jak to zostało powiedziane wcześniej – oferują pojemność 18 TB i szybkości transmisji danych na poziomie 400 MB/s (w przypadku kaset pełnej wysokości). Dzięki temu w porównaniu do LTO 8 pozwalają obniżyć całkowity koszt posiadania biblioteki taśmowej nawet o 39%. Przy tym zapewniają wiele warstw ochrony danych. Rozwiązania IBM poza wspomnianym air gapem oferują szyfrowanie danych w spoczynku przy wykorzystaniu 256 bitowego algorytmu AES. Natomiast Funkcjonalność WORM pozwala (Write-One-Read-Many) obecna w napędach od generacji LTO 3 pozwala skutecznie unikać uszkodzenia danych i zapewnia ich niezmienność.
To nie wszystko. Napędy taśmowe IBM LTO 9 są łatwe do zarządząnia. Bezpośredni, intuicyjny, graficzny interfejs dostepu do danych przechowywanych na napędach tasmowych i w bibliotekach realizowany jest z wykorzystaniem systemu plików LTFS (Linear Tape File System). Dzięki temu taśmy stają tak samo łatwe w obsłudze jak dyski czy pamięci flash. Są przy tym otwarte na integrację z innymi technologiami, w tym integrację z definiowaną programowo technologią IBM Spectrum Archive.
Co niezwykle istotne dla wszystkich klientów, produkty IBM LTO 9 są dopasowane do specyfiki współczesnych hybrydowych środowisk IT. Można na nich przechowywać dane na potrzeby kontenerów w środowiskach Red Hat OpenShift – to dzięki integracji z rozwiązaniami IBM Spectrum Protect.
Lider na rynku rozwiązań taśmowych
Jeśli zsumujemy to wszystko, z pewnością nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że IBM jest największym na świecie dostawcą pamięci taśmowych na świecie. Jako niekwestionowany lidera, IBM ma dwukrotnie większy udział w rynku niż najbliższy konkurent.
Firma cały czas aktywnie działa na rzecz rozwoju technologii LTO w ramach wieloletniego programu nadzorowanego przez konsorcjum LTO. Rozwój technologii taśmowej został zaplanowany na trzy generacje do przodu. Z ostatnich informacji publikowanych przez IBM, dzięki współpracy partnerskiej z firmą Quantum, nowa generacja rozwiązań LTO 10 mogłaby trafić na rynek w 2024 lub 2025 r. Wcześniej, bo w 2023 r. powinniśmy doczekać się pełnej specyfikacji nowej generacji publikowanej przez konsorcjum LTO. Nie są to pewne daty, ale historia podpowiada, że są bardzo prawdopodobne.
Najważniejsze jest jednak to, że technologia taśmowa ma świetlaną przyszłość a IBM odgrywa w tej przyszłości główną rolę. Warto więc myśląc o długoterminowym przechowywaniu danych rozważyć w pierwszej kolejności rozwiązania IBM LTO, ponieważ zapewniają nie tylko bezpieczeństwo i efektywność dzisiaj, ale gwarantują także rozwój w przyszłości.
Jeśli chcielibyście Państwo dowiedzieć się więcej na temat technologii taśmowej IBM a także jak wykorzystać ją do zaspokojenia potrzeb związanych z długoterminowym przechowywaniem i ochroną danych, zapraszamy do kontaktu z ekspertami ESKOM.