Sytuacja związana z pandemią na początku 2020 roku znacząco przyspieszyła proces cyfrowej transformacji w wielu organizacjach. Żeby przetrwać w nowych okolicznościach i móc się rozwijać, trzeba dostosować wiele procesów do wymagań sytuacji na rynku i dynamicznie zmieniających potrzeb Klientów. Jednym z obszarów, który szczególnie zyskał na znaczeniu jest IOT (Internet Of Things).
Dlaczego sieć Wi-Fi jest ważna w kontekście rozwiązań IoT?
Wzrost wykorzystania urządzeń mobilnych w codziennej pracy wymusza zwiększenie zasobów na obsługę np. łączności sieciowej. Obecnie coraz więcej urządzeń wymaga sieci bezprzewodowych, co sprawia, że działy IT mają przed sobą wiele nowych wyzwań. Jak skutecznie skalować sieć? Jak zadbać o przepustowość, skalowalność.
Bezpieczeństwo jest kluczowe.
Drugim wyzwaniem w kontekście sieci bezprzewodowych są kwestie bezpieczeństwa. Ataki na na nie są niestety popularne, a czas, w którym profesjonalny haker może złamać lub pozyskać nasze hasło, jest zwykle krótki. Jest to na tyle nieskomplikowane, że instrukcje wykonania ataku na wybrane urządzenie typu Access Point (AP), z konkretną wersją oprogramowania, można znaleźć w internecie. Sprawia to, że nawet amatorzy chętnie próbują swoich sił w takich atakach. Twoja sieć musi zatem być bezpieczna i nowoczesna.
Sprawdzona sieć WiFi dla firm i organizacji
Tutaj z pomocą może przyjść firma Aruba Networks, która jest częścią Hewlett Packard Enterprise. Wspomnieć należy, że rozwiązania tej firmy są bardzo wysoko oceniane – choćby przez takie firmy analityczno-badawcze jak Gartner. Przykładowo Aruba jako jedna z pierwszych firm wspiera w swoich rozwiązaniach standard WPA3.
Cena i jakość
Największa zaleta to stosunek ceny do jakości i funkcjonalności urządzenia. Aruba funkcjonalnie nie odbiega od konkurencji typu Cisco czy Extreme Networks, a cenowo prezentuje się bardzo korzystnie. Strategią firmy Aruba Networks jest dotarcie do Klienta w każdym segmencie, nie tylko Enterprise, co przekłada się na ceny urządzeń.
Szeroki wybór urządzeń sieciowych Access Point.
W ofercie firmy znajdziemy dedykowane punkty dostępowe wewnętrzne w standardzie 802.11ax oraz do montażu na zewnątrz budynków (60GHz speed). Access Pointy posiadają wbudowaną funkcję Aruba Beacon, która daje możliwość wdrożenia usług lokalizacyjnych. Pozwalają one na zbieranie informacji o fizycznym położeniu użytkowników sieci względem odbiorników oraz analizę czasu spędzonego w danym miejscu. Może to ułatwić wdrażanie przykładowej analityki typu „ile czasu Klient spędził przy danym towarze w sklepie”.
Bezpieczeństwo
Aruba proponuje kompleksowe rozwiązanie do monitoringu bezpieczeństwa i pracy użytkowników korzystających z sieci. Warto pamiętać o zastosowaniu mechanizmu analityki behawioralnej Aruba IntroSpect User Entity Bahavior Analytics – EUBA. Wykorzystuje on mechanizmy uczenia maszynowego, dzięki czemu jest w stanie wykrywać nieszablonowe wzorce zachowania użytkowników. Może to być dosyć istotne przy atakach kierunkowych. Aruba posiada mechanizmy zaawansowanej kontroli dostępu dla pracowników oraz dla gości – poprzez weryfikację wdrożonych reguł dostępu warunkowego. W przypadku pracowników możliwe jest również realizowanie bezpiecznego dostępu do sieci z wykorzystaniem strategii BYOD.
Aruba ma również możliwości filtrowania zawartości sieci web. Pozwala to dodatkowo podnieść poziom bezpieczeństwa poprzez blokowanie na poziomie filtrowania URL, reputacji adresów IP czy blokowania geoadresacji.
Funkcjonalne rozwiązania
Technologia Aruba Air Pass – część technologii mobilnego roamingu sieci wifi. Jej zadaniem jest ułatwienie przełączenia się pomiędzy siecią komórkową a siecią firmową.
W ArubaOS 8 producent wprowadził rewolucyjną w branży bezprzewodowej funkcję o nazwie Live Upgrade. Umożliwia ona aktualizację oprogramowania układowego kontrolera Aruba w dowolnym momencie. Tym samym zapewnia spokój ducha inżynierowi odpowiedzialnemu za aktualizację, bo nie powoduje żadnego przestoju w pracy. Funkcjonalność pozwala określić logikę aktualizacji oraz model przełączenia awaryjnego, żeby zapewnić ciągłość działania.
Prosta konfiguracja
Rozwiązania firmy Aruba są bardzo intuicyjne. Proces konfiguracji może wykonać nawet osoba niezwiązana z zarządzaniem IT. Pokazuje to otwartość Aruby na rynek MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw).
Nie zmienia to faktu, że Aruba posiada bardzo bogaty i funkcjonalnie zaawansowany panel administracyjny oraz rozbudowaną analitykę. Do dyspozycji mamy tutaj Aruba Central i Aruba Airwave. Ten pierwszy bazuje na chmurze i pozwala na kompleksowe zarządzanie Aruba Instant AP oraz zarządzanie przełącznikami bazującymi na systemie operacyjnym ArubaOS. Można także skorzystać z Aruba Airwave, czyli odpowiednika do wdrożenia lokalnego w formie wirtualnego lub sprzętowego urządzenia.
Kompatybilność z innymi urządzeniami HPE
Integracja z innymi rozwiązaniami HPE. Można zarządzać punktami dostępowymi Aruba z poziomu HPE IMC oraz wykorzystanie HPE Smart Rate do agregowania przepustowości.