Czy pracownicy mogą mieć dostęp do firmowych aplikacji i danych o dowolnej porze i z dowolnego miejsca na świecie? Czy mogą mieć w ten sam sposób dostęp do własnych, spersonalizowanych pulpitów z dowolnego urządzenia? Czy taki dostęp może być bezpieczny i odbywać się bez opóźnień? VDI (Virtual Desktop Infrastructure), czyli infrastruktura wirtualnych desktopów oraz model DaaS (Desktop as a Service) to obecnie najbardziej efektywny sposób dostarczania podstawowej infrastruktury, która pozwala pracownikom wykonywać ich codzienne obowiązki – szybko, wygodnie i bezpiecznie.
Wirtualne desktopy to w rzeczywistości wstępnie skonfigurowane, wirtualne komputery z systemem operacyjnym, które są obsługiwane przez scentralizowane serwerowe oprogramowanie VDI. Za każdym razem, kiedy pracownik chce uruchomić chce korzystać z komputera loguje się za pośrednictwem przeglądarki lub specjalnej aplikacji z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu i uzyskuje dostęp do swojego własnego, dedykowanego pulpitu, w ramach którego ma dostęp do określonych, potrzebnych mu w pracy aplikacji i danych. Wszystko wygląda tak samo, jakby korzystał z tradycyjnego komputera. Jeśli mamy do czynienia z nowoczesnym, zaawansowanym, wysokowydajnym rozwiązaniem, opóźnienia – wynikające z przesyłania danych z urządzenia lokalnego na serwer i z powrotem – są praktycznie niezauważalne.
Całe środowisko użytkownika jest przechowywane i uruchamiane w centrum danych. Na urządzenie przesyłany jest tylko obraz i efekty przetwarzania danych. W centrum danych zapisywane są wszystkie pliki. Kiedy użytkownik kończy pracę, stan komputera jest zapisywany, żeby można go przywrócić w chwili, kiedy zaloguje się ponownie.
VDI to korzyści dla wszystkich
VDI zapewnia wiele korzyści w porównaniu do tradycyjnego podejścia, w którym każdy użytkownik posiada swój własny komputer biurkowy lub laptop, na którym zainstalowane jest kompletne środowisko a dostęp do firmowych aplikacji i danych odbywa się za pośrednictwem połączeń VPN. I to nie tylko użytkownikom końcowym, którzy korzystają z wirtualnych desktopów. Taka infrastruktura to przede wszystkim korzyści z punktu widzenia biznesu i działu IT.
Dzięki centralizacji zasobów obliczeniowych w centrum danych osiąga się wyższy poziom ich utylizacji, zwiększa się efektywność, skalowanie infrastruktury w górę i w dół, jest łatwe, płynne i szybkie. Scentralizowane jest także zarządzanie, dzięki czemu IT może aktualizować, instalować poprawki czy wprowadzać modyfikacje na desktopach pracowników bez wysiłku. Jedną z kluczowych korzyści jest bezpieczeństwo. Dostęp jest ściśle kontrolowany a dane nie opuszają firmowego ośrodka przetwarzania. O wiele łatwiejsze i szybsze jest także ich odtwarzanie środowisk czy odzyskiwanie danych. Nie ma przecież znaczenia, z jakiego urządzenia korzysta pracownik. Komplet danych przechowywany jest w centrum danych a w przypadku awarii odtwarzany z bezpiecznych kopii zapasowych.
Dodatkowym efektem jest także lepsza kontrola i optymalizacja kosztów i szybsze dopasowywanie całego środowiska IT do zamian w otoczeniu biznesowym, dzięki czemu można zachować ciągłość funkcjonowania firmowych procesów.
Doskonałym przykładem jest pandemia COVID-19, w której firmy posiadające VDI bardzo szybko przestawiły się na pracę zdalną i hybrydową. Pracownicy zostali w domach, ale nadal mogli korzystać z tych samych desktopów i udostępnianych za ich pośrednictwem narzędzi co w firmie. A to bez wprowadzaniach jakichkolwiek zmian i z zachowaniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa.
Szeroki wybór technologii
Najbardziej popularne technologie VDI oferują Citrix oraz VMware. Rozwiązanie pierwszej firmy nazywa się Citrix Virtual Apps and Desktops a drugiej – VMware Horizon. Pomimo pewnych różnic obydwa zapewniają dostęp pracownikom do aplikacji i desktopów przez co umożliwiają wygodną i bezpieczną pracę zdalną.
Samo oprogramowanie to jednak nie wszystko. Potrzebna jest jeszcze wydajna, elastyczna i skalowalna infrastruktura, z której będzie korzystać oprogramowanie. Jedno z najszerszych portfolio rozwiązań infrastrukturalnych dla VDI oferuje HPE, które dostarcza zarówno tradycyjne serwery do montażu w szafie (ProLiant i Apollo) a także rozwiązania hiperkonwergentne (SimpliVity i Nimble) i komponowalne (Synergy).
Szczególną uwagę warto zwrócić na rozwiązaniem kierowane dla mniejszych i średnich organizacji HPE SimpliVity. To uproszczona infrastruktura hiperkonwergentna, którą można bardzo płynnie skalować. Dzięki temu organizacje mogą zacząć od niewielkich instalacji i stopniowo je rozbudowywać w miarę potrzeb np. wraz ze wzrostem liczby pracowników. HPE SimpliVity oferuje niewielkie rozmiary fizyczne, wbudowane mechanizmy ochrony danych a zarazem gwarantowaną wydajność oraz – co ma niebagatelne znaczenie – dzięki inteligentnej technologii HPE InfoSight zautomatyzowane zarządzanie. W efekcie możliwe jest osiągnięcie nawet 50% redukcji kosztów w przeliczeniu na każdy zdalny desktop w porównaniu z infrastrukturą tradycyjną.
Co ciekawe, rozwiązania HPE dla VDI dostępne są w ofercie HPE GreenLake, co oznacza, że infrastruktura wirtualnych desktopów może być dostarczana jako usługa. HPE GreenLake for VDI to bezpieczna, lokalna infrastruktura VDI w pełni dostosowana do potrzeb użytkowników. Zapewnia płynne skalowanie, wysoki poziom bezpieczeństwa i kontrolę nad lokalizacją danych a przy tym pozwala uniknąć wysokich kosztów początkowych i przyspieszyć czas osiągnięcia wartości. Płatności są ściśle powiązane z faktycznym wykorzystaniem zasobów.
Zaufany partner
ESKOM jest partnerem zarówno HPE jak i Citrix oraz VMware i posiada w swoje ofercie ich rozwiązania VDI. Nasi eksperci mają niezbędną wiedzę i praktyczne doświadczenie potrzebne do budowania nowoczesnych, niezawodnych, wydajnych i bezpiecznych środowisk wirtualnych desktopów. Jeśli chcecie Państwo poznać kompletną ofertę ESKOM w zakresie VDI zapraszamy na nasza stronę WWW a jeśli macie dodatkowe pytania, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy chętnie podpowiedzą jak dobrać i wdrożyć optymalne rozwiązanie dla wirtualnych desktopów.