Backup stacji roboczych – dostępne opcje i elementy systemu
Projektowany i wdrażany przez ESKOM backup stacji roboczych jest systemem budowanym w oparciu o dobierane na potrzeby infrastruktury Klienta opcje sprzętowe, jak też sprawdzone, wiodące obecnie na rynku oprogramowanie z tej dziedziny. Potwierdzeniem kompetencji zespołu firmy w pracy z wybranymi rozwiązaniami jest wieloletni status partnerski z poszczególnymi producentami (m.in. HPE, CommVault), gwarantujący najwyższy poziom prac związanych z wdrażaniem i późniejszym utrzymywaniem systemu. Poszczególne grupy rozwiązań w zakresie backupu stacji roboczych obejmują m.in:
- backup urządzeń końcowych – oprogramowanie dedykowane dla przedsiębiorstw i instytucji wykorzystujących urządzenia i rozwiązania pracujące zdalnie (laptop, desktop zdalny, itp.). Pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa (poufności) pracy m.in. dzięki szyfrowaniu danych, a utworzona za jego pomocą kopia zapasowa pozwala na sprawne odzyskiwanie danych w przypadku awarii poszczególnego urządzenia. Wykonywanie kopii zapasowych i ich migracja przebiega bez zakłócania pracy, a funkcje zarządzania danymi oraz konfigurowalne raportowanie pozwalają na pełną kontrolę nad procesami backupu. Oferowane rozwiązania są w pełni przystosowane do pracy w środowisku cloud, jak i hybrydowym.
- backup dyskowy z deduplikacją – w pełni skalowalne opcje sprzętowo-programowe o najwyższym standardzie. Zastosowana deduplikacja sprawia, że ilość danych potrzebna do zapewnienia bezpieczeństwa pracy potrafi być 20-krotnie mniejsza niż przy użyciu tradycyjnych kopii zapasowych. Wybrane rozwiązania są w stanie deduplikować dane jeszcze przed wysłaniem na serwer backupu, skutecznie ograniczając ilość informacji wysyłanych przez sieć, w tym przez Internet, co pozwala na wykonanie backupu także na wolnych łączach oraz zminimalizowanie kosztów backupu przez łącza internetowe lub WAN.
Szacowane koszty związane z budową i utrzymaniem backupu
Dostarczany przez ESKOM system backupu jest zawsze opracowywany i wdrażany w oparciu o indywidualne potrzeby i wymogi Klienta. Istnieje jednak pewien zespół czynników wspólnych dla każdej organizacji, determinujących szacunkowe koszty związane z implementacją i utrzymaniem systemu. Są nimi:
- koszty zastosowanych rozwiązań sprzętowych – obejmujące m. in. serwery backupu, macierze dyskowe, dyski twarde itd.,
- licencje na oprogramowanie – liczba niezbędnych licencji do obsługi backupu,
- koszty utrzymania infrastruktury backupu – zużycie energii elektrycznej, wygospodarowanie powierzchni w serwerowni, chłodzenie sprzętu,
- wydatki związane z telekomunikacją – dostarczenie odpowiednich łącz i dostępu do Internetu w przypadku zdalnych urządzeń końcowych,
- koszty związane z pracami specjalistów IT przy wdrożeniu i utrzymywaniu systemu backupu.
Do tego dochodzi szereg czynników istotnych z punktu widzenia zapewnienia odpowiedniego poziomu usług. Istotnym elementem jest m.in. współczynnik deduplikacji danych w kontekście transmisji danych poprzez łącza sieciowe oraz w kontekście zajętości danych na dyskach. Z kolei zastosowanie taniego oprogramowania bez deduplikacji na stacji roboczej może nawet całkowicie wyeliminować możliwość backupu stacji mobilnych poprzez Internet.