Graylog to platforma do zarządzania logami, do gromadzenia, indeksowania i analizy zarówno danych ustrukturyzowanych, jak i nieustrukturyzowanych z prawie dowolnego źródła. Co takie, lub podobne, rozwiązanie zagwarantuje Twojej firmie dowiesz się z dalszej części artykułu.
Cały biznes przeszedł obecnie do świata cyfrowego, a dane stają się najcenniejszym zasobem firm – i to nie tylko tych z branży informatycznej.
Kiedy firma rozwija się, rośnie liczba urządzeń zbierających i przetwarzających dane. Każde z nich zbiera swoje własne logi. Dla rozwoju, a nawet przetrwania firmy, konieczne jest efektywne zarządzanie danymi. Tę najcenniejszą wartość w świecie cyfrowym trzeba chronić przed zniszczeniem, kradzieżą czy niewłaściwą eksploatacją. Jeżeli nie będziemy jej należycie chronić, możemy narazić naszą firmę na bardzo duże straty.
Jak chronić firmę w dobie gospodarki cyfrowej? Sposobów na ochronę jest wiele, jednym z nich jest SIEM, czyli Security Information and Event Management.
Dla kogo SIEM?
SIEM to system, który obsługuje zdarzenia, dokonuje korelacji i może wykryć zachowania nietypowe w logach generowanych przez różne systemy.
SIEM to gorący trend i przez wielu postrzegany jest jako remedium na wszystkie bolączki związane z bezpieczeństwem danych. Jednak trzeba pamiętać, że system ten nie spowoduje zmniejszenia kosztów w firmie. Wymaga on zatrudnienia wykwalifikowanych specjalistów, m.in. analityków, a sama jego konfiguracja jest trudna. Jeśli wykonamy ją poprawnie, nasze systemy będą chronione. Ale wiąże się to ze znacznymi kosztami. W związku z tym SIEM będzie dobrym rozwiązaniem dla dużych firm, posiadających odpowiednie zasoby finansowe i kadrowe.
Bardziej przystępną alternatywą dla firm, które właściwie chcą zacząć chronić swoje zasoby, są Systemy Zarządzania Logami. Ich implementacja jest o wiele prostsza niż wdrożenie pełnego SIEM. Plusem jest też fakt, że możliwe jest korzystanie z bezpłatnych, ale sprawdzonych narzędzi. Na rynku dostępne są obecnie wysokiej klasy, darmowe rozwiązania typu open source.
SIEM a Systemy Zarządzania Logami – różnice
SIEM bazuje na logach, które są scentralizowane, odfiltrowuje ważne informacje i wychwytuje na bieżąco. Są to systemy w dużej mierze zautomatyzowane. Natomiast przeznaczeniem Systemu Zarządzania Logami jest wykonanie analizy post factum. Dlatego system zbiera jak najwięcej, jak najbardziej kompletnych informacji. W końcu nigdy nie wiadomo, co będzie potrzebne w przyszłości podczas analiz.
Systemy Zarządzania Logami mają funkcje zbliżone do tych występujących w systemach SIEM, jednak nie wymagają takich nakładów, jeśli chodzi o ich wdrożenie i utrzymanie. Ponadto mogą być łączone z innymi systemami, np. monitorującymi poszczególne komponenty systemu.
Jednym z popularnych Systemów Zarządzania Logami jest Graylog. Wykorzystuje on wydajne oprogramowanie Elasticsearch do przechowywania i wyszukiwania, bazę MongoDB do zarządzania konfiguracją oraz własny silnik obsługi logów.
Nie jest to jedyne bezpłatne rozwiązanie, jednak przewagami Grayloga są z pewnością łatwość wdrożenia i prosta konfiguracja serwera. Graylog nie jest skomplikowanym narzędziem, nie wymaga więc zatrudniania osobnego specjalisty czy ciągnących się miesiącami szkoleń. Obecni pracownicy, przy odpowiednim wsparciu, poradzą sobie z nim doskonale, a przy okazji zapoznają się z tematem analizy logów. Funkcjonalność Grayloga w pewnym zakresie pozwala na zapoznanie się i uruchomienie mechanizmów agregacji i korelacji logów. Poza oczywistą wartością wynikającą z zastosowania tego rozwiązania zaprocentuje to, jeśli w przyszłości będziemy chcieli wdrożyć w firmie pełnowymiarowy system SIEM. Zbudujemy tym samym kompetencje i w sposób naturalny kształtujemy w organizacji procedury, które będą sprawdzane na bieżąco i w praktyce.
Implementując System Zarządzania Logami, niezależnie na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, należy pamiętać o tym, że nie jest to jednorazowe przedsięwzięcie. Stosunkowo szybko da się je wdrożyć i otrzymać pierwsze, imponujące efekty. Jednak, swoją pełną wartość będzie ono wykazywać w miarę rozwijania procedur i dopasowywania do specyfiki naszej branży i firmy.
Jak zacząć chronić firmę?
Implementując System Zarządzania Logami po raz pierwszy warto skorzystać z pomocy eksperta, który pomoże zidentyfikować potrzeby w zakresie ochrony danych i analizy logów. Na tej podstawie dobierze najlepsze i najbardziej efektywne kosztowo rozwiązanie.
W ESKOM pomagamy firmom wdrażać rozwiązania do zarządzania logami, dysponujemy także niezbędną infrastrukturą do ich przetwarzania, w tym systemami obliczeniowymi typu Cloud. Wspieramy naszych klientów w utrzymywaniu i nadzorowaniu systemów a także w kształceniu pracowników w tym zakresie. Czuwamy nad całym przebiegiem wdrożenia. Jesteśmy gotowi podjąć się zarządzania systemem na rzecz Klienta lub pomóc organizacji w samodzielnym utrzymanie systemu.
Przy Systemach Zarządzania Logami istotną kwestią jest także posiadanie wykwalifikowanego zespołu, który będzie monitorował logi 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i odpowiednio reagował. To obszar, który dobrze jest zlecić firmie zewnętrznej, ze względu na znaczące koszty, jakie ze sobą niesie.
Dowiedz się, jak jeszcze możemy pomóc Ci zadbać o bezpieczeństwo zasobów Twojej firmy.