Zanim Sztuczna Inteligencja zastąpi nas całkowicie, to czynnik ludzki w IT będzie decydować o jakości i bezpieczeństwie systemów. Warto więc roli tego czynnika nieco bliżej się przyjrzeć.
Nie da się ukryć, że pojęcie Sztucznej Inteligencji zdominowało świat IT – zdaje się, że żadna dyskusja o technologiach nie może obyć się bez wzmianki o AI. I rzeczywiście – rola Sztucznej Inteligencji w systemach i programach, których używamy na co dzień, stale się zwiększa. Jednak to wciąż jeszcze człowiek rozdaje karty, chociaż w coraz większym zakresie pomagają mu w tym programy i roboty.
Dopóki nie powstanie Ogólna Sztuczna Inteligencja (a pewnie szybko się to nie wydarzy), nasze systemy będą na tyle sprawne i bezpieczne, na ile będzie w stanie zadbać o to człowiek.
Bezpieczeństwo systemów
To czynnik ludzki w IT bywa tym najsłabszym ogniwem i powodem nieszczelności systemów, włamań i awarii. Jeżeli pracownicy lekceważą kwestie związane z cyberbezpieczeństwem, może to skutkować dramatycznymi rezultatami. Narażają tym samym firmę na ogromne kary finansowe, nie wspominając o negatywnej opinii na rynku. Do najpowszechniejszych zagrożeń należą: wyciek danych, w tym danych osobowych i wrażliwych.
Częstym winowajcą włamań czy awarii są pracownicy spoza działu IT. Wystarczy, że dany pracownik posiada uprawnienia administratora swojego służbowego komputera, natomiast nie ma wiedzy na temat tego, jakie programy wolno i nie wolno instalować. Nie ma świadomości, jakie są dobre praktyki dotyczące instalowania zewnętrznego oprogramowania. Należy pamiętać, że nie tylko programiści czy administratorzy sieci mają codzienny kontakt z technologiami w firmie. Obecnie wszyscy pracujemy na styku IT, niezależnie od wykonywanego zawodu czy zajmowanego stanowiska. Wiedza, jak z tymi technologiami postępować, nie jest już tak równomiernie rozłożona.
Kolejnym obszarem potencjalnego zagrożenia jest korzystanie z systemów współdzielenia danych, np. w chmurze czy na urządzeniach mobilnych oraz korzystanie z zewnętrznych nośników pamięci. Te rozwiązania są bardzo wygodne i zrewolucjonizowało sposób, w jaki dzisiaj pracujemy. Jednak nie powinno nas to zwalniać z odpowiedzialnego obchodzenia się z nimi.
W interesie firmy jest zadbanie o właściwe przeszkolenie każdego pracownika w zakresie cyberbezpieczeństwa, przetwarzania danych oraz korzystania z urządzeń. Nie traktujmy tego jak koszt, ale raczej jako niezbędną inwestycję, kluczową dla działania przedsiębiorstwa
Użyteczność
Użyteczność jest równie ważna, jak funkcjonalność i niezawodność aplikacji. Co z tego, że nasz system działa poprawnie i możemy pochwalić się 99,8% uptime’u, jeżeli konieczność korzystania z niego przyprawia użytkowników o ból głowy.
Do zrozumienia użytkownika końcowego produktów i usług oferowanych przez firmę (a tym samym zaspokojenia jego potrzeb), konieczna jest głęboka empatia. Rzetelne podejście do docelowego użytkownika naszego produktu. W tym ciągle jeszcze człowiek przewyższa możliwości Sztucznej Inteligencji.
Aby odnieść sukces na rynku i podbić serca klientów, konieczne jest dogłębne zrozumienie jego problemów i potrzeb, ich wnikliwa analiza. Bez czynnika ludzkiego nie trafimy z produktem do klienta, choćby był oparty na najnowocześniejszych rozwiązaniach i technologiach. Dlatego tak ważne jest korzystanie z wiedzy ekspertów, posiadających zrozumienie rynku poparte latami doświadczenia. Dzięki ich wsparciu tworzone przez naszą firmę rozwiązania będą intuicyjne, a korzystanie z nich będzie wygodniejsze i przyjemniejsze. Wzrośnie satysfakcja z korzystania z nich, a co za tym idzie, motywacja do płacenia za kolejne usługi proponowane przez nas.
Nieoceniony kapitał ludzki
Czynnik ludzki w IT to kluczowy składnik sukcesu decydujący o przewadze konkurencyjnej i lepszej adaptacji przedsiębiorstwa do zmieniających się realiów rynkowych. Kapitał ludzki oraz właściwa umiejętność zarządzania tymi zasobami staje się podstawowym źródłem przewagi konkurencyjnej.
Wysokie umiejętności i wiedza pracowników prowadzą do podniesienia jakości oferowanych usług czy produktów. Ważne jest, aby zatrudniać i przyciągać do firmy osoby z wszechstronną wiedzą i rozwiniętymi umiejętnościami miękkimi, którzy będą tworzyć tzw. kadrę menedżerską przyszłości. Dołożyć starań, aby czynnik ludzki w IT nie był barierą, ale drogą do osiągnięcia sukcesu.
Menedżer przyszłości to lider, który posiada odpowiednią wiedzę i wykształcenie, ale jest też elastyczny i dopasowuje się do zmian. Jest otwarty na współpracę w różnych kulturach oraz cechuje go gotowość do ciągłego doskonalenia się.
Jak wygrać w świecie technologii?
Konieczne jest ciągłe edukowanie się, podnoszenie kompetencji i adaptacja do zmian. Niezbędne jest inwestowanie w kapitał ludzki oraz szkolenia dla pracowników, aby mogli (i chcieli) być na bieżąco nie tylko z technologiami, ale i trendami w zarządzaniu czy efektywnej komunikacji.
Skuteczne i dochodowe przedsiębiorstwo to przedsiębiorstwo działające w oparciu o nowoczesne technologie, ale i kadry, które potrafią w pełni wykorzystać ich potencjał. W ESKOM pracujemy ze specjalistami z różnych dziedzin: bezpieczeństwa czy hostingu w chmurze. Zobacz, jak mogą Ci pomóc w obniżeniu ryzyka w firmie!