Cyberbezpieczny Samorząd to program rządowy, który może zrewolucjonizować cyberbezpieczeństwo w jednostkach samorządu terytorialnego. Dzięki niemu wszystkie, nawet mniejsze i słabiej dofinansowane gminy, mogą uzyskać środki na zapewnienie bezpieczeństwa cybernetycznego. Czym jest Cyberbezpieczny Samorząd i jak złożyć wniosek?
Cyberbezpieczny Samorząd – co to jest?
Cyberbezpieczny Samorząd to nowy program ogłoszony przez Ministerstwo Cyfryzacji i wspierany środkami z Unii Europejskiej. Jego misją jest wzmocnienie bezpieczeństwa cyfrowego jednostek samorządu terytorialnego oraz umożliwienie im efektywnego reagowania na incydenty związane z naruszeniem cyberbezpieczeństwa. O dofinansowanie mogą starać się wszystkie jednostki samorządu terytorialnego z całego kraju.
Celem programu jest m.in.:
- pomoc we wdrożeniu procedur i polityk bezpieczeństwa informacji
- zapewnienie odpowiednich środków reakcji na cyberataki
- zwiększenie wiedzy i świadomości personelu jednostek samorządu terytorialnego w kontekście zagrożeń cybernetycznych.
Program oferuje wsparcie finansowe w zakresie od 200 do 850 tysięcy złotych. Środki te można przeznaczyć na różne cele związane z cyberbezpieczeństwem, np. zakup i wdrożenie oprogramowania, systemów oraz urządzeń, opracowanie procedur, szkolenie kadry czy zatrudnienie zewnętrznych specjalistów i dostawców.
Aby dowiedzieć się więcej o programie Cyberbezpieczny Samorząd, przeczytaj nasz artykuł: Cyberbezpieczny Samorząd – co to jest i dla kogo?.
Cyberbezpieczny Samorząd – jak złożyć wniosek?
Składanie wniosków w programie Cyberbezpieczny Samorząd składa się z kilku kroków:
- Analiza obecnego stanu cyberzabezpieczeń JST
Pierwszym etapem jest ocena obecnego poziomu zabezpieczeń w jednostce oraz określenie jej planów dotyczących rozwoju obszaru cyberbezpieczeństwa. Ten krok jest kluczowy dla wybrania właściwej strategii wzmacniania zabezpieczeń oraz dobrania odpowiednich działań i narzędzi, które zostaną przedstawione we wniosku o dofinansowanie.
- Przygotowanie listy rozwiązań i usług z zakresu cyberbezpieczeństwa
Kolejnym etapem przygotowania wniosku o dofinansowanie jest wybór konkretnych rozwiązań i usług, które JST planuje wykorzystać do wzmocnienia bezpieczeństwa. Jeśli w jednostce brakuje specjalisty ds. cybersecurity, opracowanie strategii zapewnienia cyberbezpieczeństwa i dobór narzędzi może okazać się trudny, a nawet niemożliwy. Brak realistycznego i adekwatnego planu może z kolei przekreślić szanse na otrzymanie środków. Jeśli już wiesz, że Twoja jednostka będzie potrzebować pomocy w wybraniu odpowiednich zabezpieczeń, napisz do nas – pomożemy Ci opracować strategię, która zostanie dofinansowana.
- Przedstawienie uzasadnienia wybranych rozwiązań
Sam wybór narzędzi to nie wszystko – we wniosku należy go również uzasadnić oraz wykazać, że przyczyni się on do poprawy stanu zabezpieczeń. W tym również możemy Ci pomóc i w ten sposób zwiększyć Twoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku.
- Złożenie wniosku
Wniosek o dofinansowanie składa się na stronie rządowej. Proces ten złożony jest z kilkunastu etapów, m.in. założeniem konta w Centrum Projektów Polska Cyfrowa, wybraniem odpowiedniego naboru, podaniem informacji o jednostce, a następnie uzupełnieniem wniosku w zakresie rzeczowym oraz budżetowym. Aplikowanie wiąże się także z koniecznością obsługi platformy rządowej, która nie zawsze jest intuicyjna.
Jak dokładnie wypełnić wniosek? Pobierz bezpłatnie naszą instrukcję, w której wyjaśniamy to krok po kroku, aby ułatwić Ci zadanie i przyspieszyć proces aplikacji.
Cyberbezpieczny Samorząd – wniosek
Złożenie wniosku w programie Cyberbezpieczny Samorząd nie jest skomplikowane. Wymaga jednak przygotowania dla jednostki dobrej strategii cybersecurity, która realnie wzmocni zabezpieczenia i zyska szansę na dofinansowanie.
Praktyka pokazuje jednak, że wśród kadry większości JST brakuje specjalistów ds. cybersecurity, którzy mogliby trafnie ocenić obecny stan zabezpieczeń i dobrać narzędzia do ich wzmocnienia. Aby przygotować wniosek, najprawdopodobniej będziesz więc potrzebował wsparcia zewnętrznych ekspertów, którzy pomogą Ci nie tylko uzupełnić informacje na platformie, ale również zdefiniować Twoje potrzeby, wdrożyć wybrane narzędzia i wyszkolić Twój personel tak, by mógł sprawnie i samodzielnie radzić sobie z cyberzagrożeniami.
Jeśli jesteś odpowiedzialny za złożenie wniosku w programie Cyberbezpieczny Samorząd, skontaktuj się z nami. Deadline na aplikację to 30 listopada 2023 – nie zostało więc już wiele czasu na przygotowania. W ESKOM, jako wieloletni eksperci ds. cybersecurity wspierający instytucje publiczne, pomożemy Ci sprawnie przeprowadzić wszystkie kroki przygotowania strategii cyberbezpieczeństwa oraz złożyć wniosek, który z wysokim prawdopodobieństwem zostanie dofinansowany.