Zasoby pod kontrolą dzięki rozwiązaniom Open Source
Podejmowane przez specjalistów czynności wiążą się z implementacją w infrastrukturze IT Klienta systemu, który automatyzuje najważniejsze procesy związane z inwentaryzacją, takie jak ewidencja sprzętu komputerowego. Wdrażane narzędzia obejmują skrypty raportowe oraz aplikacje: GLPI (Asset Management System) – do ewidencji i zarządzania sprzętem oraz OCS (Autodiscovery System) – cykliczny skaner do detekcji zmian w środowisku. Obie aplikacje pracują w oparciu o platformę systemową Linux i należą do rodziny Open Source, dlatego Klient ponosi jedynie koszty związane z samą implementacją i późniejszym utrzymaniem systemu.
Jego budowa obejmuje również, poza zintegrowaniem GLPI, OCS oraz skryptów generujących raporty, opcjonalną instalację agentów OCS w monitorowanych urządzeniach. Korzystają one z minimalnej ilości zasobów (4MB RAM) i pozwalają na wykrycie każdej zmiany konfiguracji. Drugi, bez agentowy tryb pracy tej aplikacji pozwala cyklicznie, w zautomatyzowany sposób skanować środowisko w poszukiwaniu różnic ze stanem wyjściowym.
Inwentaryzacja infrastruktury IT – wdrożenie i utrzymanie
Wdrożenie systemu poprzedzają kompleksowe przygotowania, podczas których uwzględnione powinny zostać wszystkie elementy infrastruktury, co wymaga ze strony Klienta dostarczenia dokumentów otrzymanych przy ich zakupie, zwłaszcza gwarancyjnych, w których określono terminy, zakresy i poziom wsparcia. Niezbędne jest również jednoczesne wdrożenie procesu zarządzania konfiguracją oraz zmianą.
Implementacja systemu przebiega zazwyczaj wedle schematu:
- instalowanie i konfigurowanie aplikacji GLPI oraz OCS,
- instalowanie agentów OSC na urządzeniach,
- inicjalne zasilenie bazy GLPI,
- instalowanie skryptów raportowych,
- wdrożenie procesu zarządzania konfiguracją.
Późniejsze utrzymywanie systemu wiąże się z ciągłym aktualizowaniem informacji o posiadanych zasobach poprzez wprowadzanie odpowiednich wpisów w systemie na podstawie działania procesów zarządzania konfiguracją oraz zmianą. Z kolei dzięki zautomatyzowanemu, konfigurowalnemu skanowaniu, organizacja Klienta może być ciągle na bieżąco z wiedzą o stanie środowiska, dostarczaną w przejrzyście skonstruowanych raportach pokazujących różnice w konfiguracji.
Koszty wdrożenia systemu inwentaryzacji
Ponoszone przez Klienta koszty budowy i wdrożenia systemu inwentaryzacji są przede wszystkim uzależnione od wielkości objętego nim środowiska informatycznego i obejmują dwa zespoły czynności, którymi są:
- prace instalacyjne – stała opłata ryczałtowa, uwzględniająca czynności instalacji systemu operacyjnego, aplikacji GLPI i OCS oraz skryptów raportowych, w wysokości 4 800 PLN
- prace konfiguracyjne – opłata będzie uzależniona od wielkości nadzorowanego środowiska oraz stopnia automatyzacji procesów.